Home Artykuły Jaki stroik gitarowy wybrać?

Jaki stroik gitarowy wybrać?

przez Tomasz
Loading...
Oceń piosenkę
[Liczba głosów: 1 Średnia ocena: 5]

Muzycy przykładają bardzo dużą wagę do tego by brzmienie ich instrumentu było na możliwie najlepsze. W tym celu używają przeróżnego sprzętu, takiego jak przetworniki, efekty, wzmacniacze itp., lecz nawet najlepszy jakościowo sprzęt nie zda się na wiele, jeżeli nasze struny nie będą odpowiednio nastrojone. Gitarę powinniśmy stroić przed każdym graniem, ponieważ odpowiedni strój wpływa nie tylko na samą przyjemność z gry. Wielu początkujących gitarzystów szuka porad w internecie, a tam można czasami natrafić na informacje traktujące o tym, że pierwszą umiejętnością jaką powinien nabyć gitarzysta, jest strojenie instrumentu za pomocą słuchu. Nasz słuch kształtuje się przez całe życie, a aby nauczyć się używać go do strojenia gitary, należy przez długi okres czasu osłuchiwać się z dźwiękiem odpowiednio nastrojonych strun. Oznacza to, że umiejętność strojenia na słuch jest procesem bardzo długotrwałym i przychodzi sama. Każdy gitarzysta powinien mieć w swoim ekwipunku stroik, ponieważ za jego pomocą nawet najmniej doświadczona w grze osoba, będzie w stanie idealnie nastroić gitarę.

Stroiki dzielą się na kilka rodzajów, dzięki czemu każdy znajdzie wśród nich odpowiedni model dla siebie. Jednymi z najczęściej wybieranych są stroiki zakładane na główkę gitary. Są one bardzo wygodne i dokładne, a wiele z nich jest dostępnych w bardzo niskiej cenie. Sposób używania stroika jest banalnie prosty i poradzi z nim sobie każdy gitarzysta, nawet najmniej doświadczony. Wystarczy założyć stroik na główkę gitary, włączyć, a następnie szarpnąć wybraną przez nas strunę. Po chwili na ekranie pojawi się komunikat informujący nas o tym, czy powinniśmy poluzować czy też naciągnąć strunę. Stroiki tego typu mogą być wykorzystywane do strojenia każdego rodzaju gitarę. Czasami jednak w miejscu w którym się znajdujemy jest zbyt głośno i nie możemy z tego powodu nastroić instrumentu. Jeżeli jesteśmy posiadaczami gitary, którą można nagłośnić, wówczas doskonałym wyborem będzie stroik z wyjściem na przewód gitarowy. Takie urządzenie również ma wbudowany mikrofon, ale możemy używać go także poprzez połączenie stroika z instrumentem, za pomocą przewodu. W ten sposób możemy nastroić gitarę nawet jeśli znajdujemy się w środku głośnego koncertu. Zostając w tematyce koncertowej, warto poruszyć temat stroików podłogowych. Wyglądem przypominają one efekty gitarowe i używa się ich w podobny sposób. Stroiki te są bardzo dokładne i posiadają duży, wyraźny wyświetlacz. Najczęściej używane są przez gitarzystów, którzy koncertują. Za ich pomocą można bardzo łatwo nastroić instrument w przerwie między dwoma utworami, tak, by nie zauważyła tego publiczność. Nic nie stoi też na przeszkodzie by używać ich w domowym zaciszu. Niektóre stroiki posiadają także wbudowany metronom, za pomocą którego można ćwiczyć lepsze poczucie rytmu.

Reklama
Loading...

Niezależnie od tego jaki stroik wybierzemy, pamiętajmy by stroić gitarę przed każdą grą. Niedokładnie nastrojony instrument brzmi źle, a w dodatku dźwięki na gryfie są rozmieszczone nie w tych miejscach w których powinny, co uniemożliwia naukę gry. Ponad to nasz słuch przyzwyczaja się do tonacji dobrze nastrojonej gitary, przy czym działa to w dwie strony. Jeżeli zaniedbamy proces strojenia, nasz słuch może przyzwyczaić się do dźwięku, który wydaje niedokładnie nastrojona gitara, po czym nie będziemy sobie nawet zdawać sprawy z tego, że gitara zgubiła strój. Stroik gitarowy może być bardzo tani, więc może sobie na niego pozwolić każdy gitarzysta, nawet jeśli jego budżet jest bardzo ograniczony. Korzystają z nich również profesjonalni gitarzyści, którzy chcą mieć pewność że ich gitara jest dokładnie nastrojona. Niezależnie od tego czy zaczynamy swoją przygodę z gitarą czy też mamy większe doświadczenie, stroik do gitary powinien zawsze znajdować się w naszym ekwipunku.

Artykuł napisany przy pomocy: StrunyGitarowe.pl

Zobacz również