Home Artykuły Edukacja na gitarze – kilka porad dla początkujących

Edukacja na gitarze – kilka porad dla początkujących

przez Tomasz
Loading...

Muzyka i sport mają ze sobą kilka bardzo istotnych wspólnych cech, a do takiej podstawowej należy systematyczność ćwiczenia. Jeżeli chce się odnosić sukcesy, być w formie i reprezentować wysoki poziom, to trzeba systematycznie dużo ćwiczyć. Z tym dużo, to oczywiście w miarę możliwości, ale przede wszystkim ważna jest systematyczności i tzw. ćwiczenie z głową, bo nic nam nie da siedzenie z gitarą w ręku kilka godzin dziennie jak będziemy ograniczać się do kilku poznanych chwytów. Tu najważniejsza jest efektywność, czyli tak skonstruowanie planu ćwiczeń, by systematycznie podnosił się poziom naszych umiejętności.

Jeżeli chodzi o elementy takiego harmonogramu i sposobu ćwiczenia na gitarze, to jest on w zasadzie bardzo podobny jak w przypadku ćwiczenia na każdym innym instrumencie muzycznym. Niemniej ktoś, kto po raz pierwszy ma do czynienia z instrumentem może mieć problem z prawidłowym ułożeniem sobie takiego harmonogramu, bo niby skąd ma to wiedzieć.

Do nauki przede wszystkim potrzebny nam jest instrument. Pamiętajmy by był on dopasowany rozmiarowo do naszego wzrostu. Tak więc dziecku 6-8 letniemu nie kupujcie gitary w rozmiarze 4/4, która jest przeznaczona dla młodzieży i dorosłych. Dla dzieci są odpowiednie rozmiary 1/4, która jest najmniejsza rozmiarowo, 1/2 trochę większa i 3/4 dla tych starszych dzieci. Nie ma wątpliwości, że edukację najlepiej rozpoczynać na instrumencie akustycznym, czyli w tym przypadku najlepszą wydaje się gitara akustyczna lub klasyczna. Oczywiście jeżeli ktoś chce od razu rozpocząć swoją przygodę od elektryka, to również można, ale kontakt z akustycznym instrumentem jest wskazany.

Jak już mamy swój wymarzony instrument w domu, to czas na kolejny etap naszej edukacji. Na gitarze możemy grać zarówno na stojąco jak i na siedząco. Raczej do ćwiczenia zdecydowanie polecam tą drugą pozycję zwłaszcza, że ćwiczenie nie polega na wzięciu instrumentu na 15 min i go odstawieniu. Takie minimum dzienne, to godzinka intensywnego ćwiczenia z głową. Pozycji siedzących też jest kilka i na jaką się zdecydujemy, to już bardzo indywidualny wybór, czy będziemy ćwiczyć w pozycji swobodnej czy tzw. szkolnej, jak to jest opisane w podręcznikach. Generalnie musi być nam wygodnie, tak byśmy swobodny mieli dostęp do wszystkich progów i bez zbędnego napinania mięśniowego poruszali się po instrumencie. Pozycja stojąca raczej preferowana jest na koncertach, choć wielu muzyków rockowy właśnie w takiej pozycji też ćwiczy i nie wyobrażają sobie ćwiczenia na siedząco.

Reklama
Loading...

Kolejna bardzo istotna część naszej edukacyjnej muzycznej, to strojenie instrumentu. Nie ma chyba nic gorszego jak ćwiczyć na rozstrojonej gitarze. Nie tylko koszmarnie to brzmi, ale przede wszystkim nie jesteśmy wstanie wtedy wychwycić, czy to my źle chwytamy i zarywamy akord, czy może to wina nienastrojonego instrumentu. Gitarę można stroić na dwa sposoby, pierwszy z nich to na słuch, ale z tej opcji raczej mogą korzystać tylko doświadczeni gitarzyści, którzy maja już wyrobione ucho lub drugi sposób to za pomocą stroika. Zdecydowanie zwłaszcza na początek doradzam strojenie przy pomocy urządzenia jakim jest stroik. Gitara akustyczna, klasyczna czy elektryczna ma sześć strun gdzie najgrubszą i najniżej brzmiącą jest struna E. Następnie mamy struny: A, D, g, h, e, gdzie (e) jest najcieńszą i zarazem najwyżej brzmiąca struną.

Lewą dłonią chwytamy akordy i musimy pamiętać, że tutaj palców nie liczy się jak ma to miejsce np.: w przypadku pianistów, gdzie kciuk jest pierwszym, następnie drugi jest palec wskazujący itd. Tutaj palec wskazujący jest (1), środkowy (2), serdeczny (3) i palec mały (4). Pamiętajcie, że palce należy dociskać równolegle, a kciuk służy do podtrzymywania gryfu. Prawą dłonią szarpiemy struny za pomocą palców lub kostki gitarowej. Tu oznaczenia palców są różne między innymi często one oznaczane są w następujący sposób: (K) kciuk, (W) palec wskazujący, (Ś) palec środkowy i (S) palec serdeczny. W klasycznym zapisie nutowym wygląda to trochę inaczej i często używa się hiszpańskie oznaczenia palców. W polskim zapisie natomiast używa się znaków (+), (-), (.) itp.

Rozpoczynając naukę warto od razu zaprzyjaźnić się z metronomem. Jest to urządzenie, które ma za zadanie pilnować nas byśmy równo grali. Na rynku dostępne są metronomy mechaniczne, których zasada działania podobna jest do tradycyjnego zegarka nakręcanego oraz metronomy cyfrowe lub elektroniczne. Bez względu, na który się zdecydujecie warto od samego początku z tego urządzenia korzystać. Umiejętność równego trzymania tempa jest naprawdę bardzo dużą zaletą muzyka.

Przy współpracy ze sklepem perkusyjnym Drumshop.pl

Zobacz również