Home Artykuły Jak wybrać odpowiednie słuchawki?

Jak wybrać odpowiednie słuchawki?

przez Tomasz
Loading...
Oceń piosenkę
[Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0]

Pierwsze słuchawki powstały już w roku 1881, lecz dopiero w 1910 r. pojawiły się na masową skalę. Te pierwsze ważyły 4, 5 kilograma i były wykorzystywane w centralach telefonicznych. Na szczęście, dziś ważą zaledwie kilkadziesiąt gram, a liczba dostępnych modeli pozwala, aby każdy z miłośników muzyki wybrał ten, który odpowiada jego preferencjom. Producenci wprowadzili na rynek wiele rodzajów o różnych parametrach i wyglądzie, co powoduje, że wybór słuchawek przestaje być tak oczywisty i prosty.

Jednym z najczęstszych podziałów słuchawek, to ten na zamknięte i otwarte. Jest on oparty na różnicy w dopasowywaniu słuchawki do ucha. Charakterystyczne dla słuchawek otwartych jest to, że nie przylegają szczelnie do kanału słuchowego, ucho ma zapewnioną wentylację. Jednakowoż otoczenie może słyszeć dźwięki dochodzące z słuchawek, co w pewnych sytuacjach może przeszkadzać, przepuszczają one również zewnętrzny hałas. Idealnie sprawdzą się w domowym użytku lub w cichych i spokojnych miejscach. Słuchawki zamknięte szczelnie zamykają kanał słuchowy, tym samym do ucha nie docierają niepożądane dźwięki. Nie mają one wentylacji kanału słuchowego i następuje szybkie zmęczenie narządu słuchu. Tego typu słuchawki dobrze sprawdzą się w głośnych, zatłoczonych miejscach, będą świetnym rozwiązaniem dla osób podróżujących. Oprócz głównego podziału można wyróżnić słuchawki o konstrukcji półotwartej, łączy ona zalety obu wyżej wymienionych rozwiązań. Zawiera wentylację ucha, a jednocześnie izoluje przed dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz.

Słuchawki mogą mieć konstrukcję douszną (dokanałową), są one umieszczone wewnątrz kanału słuchowego. Ich zaletą jest to, że są mobilne, maja niewielkie rozmiary, a tym samym są dyskretne, mają dużą wytrzymałość. Coraz więcej modeli dopasowuje się do anatomicznej budowy ucha. Ich główną wadą jest dźwięk niskiej jakości i to, że mogą negatywnie wpłynąć na słuch.

Reklama
Loading...

Kolejną popularną konstrukcją słuchawek są tak zwane słuchawki nauszne. Przylegają one do małżowiny usznej od zewnętrznej strony, a głośniki połączone są pałąkiem. To właśnie wśród nich można dokonać podziału na słuchawki otwarte i zamknięte. Jakość dźwięku w wypadku tych słuchawek jest o wiele większa, a negatywny wpływ na słuch jest mniejszy. Niestety, mają mniejszą mobilność, ich rozmiary są większe, a pałąk musi być koniecznie dopasowany do wielkości głowy.

Przed dokonaniem zakupu poleca się sprawdzenie portalu oladi.pl, dzięki któremu możemy porównać produkty różnych producentów.

Zobacz również